Jednodnevni izlet na otok Krk

Žene u planini - otok Krk

Datum izleta: Nedjelja, 6. ožujka 2016.

Vodič: Branko Šimac

Mobitel: 0921132045

Email: branko.simac1@ri.t-com.hr

Planinarsko društvo Kamenjak iz Rijeke – organizira izlet i planinarenje na otoku Krku, 06. OŽUJKA, 2016. – „ŽENE U PLANINI“. Naše Društvo sudjeluje na ovom izletu. Svi zainteresirani mogu se prijaviti na izlet u prostorijama Društva – petkom kada se održavaju redovni sastanci ili kod organizatora Branka Šimca na tel. 092 11 32 242.

Detalji o izletu:

ŽENE U PLANINI - GLAGOLJANJE UZ MORE
(GABONJIN – RASOPASNO – KIJAC – MALINSKA)

nedjelja 6. ožujka 2016.

Okupljanje u Gabonjinu – do 9,30 h.

Piće dobrodošlice i pozdravni govor

Gabonjin je mjesto u unutrašnjosti otoka Krka. Prvi pisani zapis potječe iz 1376. godine No kako je Gabonja starohrvatsko vlastito ime,  smatra se da je mjesto mnogo starije.

Dionica 1. Gabonjin - Rasopasno:                                                                                                         1h 15'

Od Gabonjina ćemo se Putom glagoljaša popeti do Crkve sv. Petra na istoimenom brdu odakle se pogled stere od Grobničkih Alpa na sjeveru preko Snježnika i Risnjaka na obronke Male Kapele na istoku, Velebita na jugoistoku, Lošinja na jugu.

Slijedi put do Rasopasnog, mjesta koje je ime dobilo po rosopasu, visokoj travi koju u Dobrinju zovu i sv. Ivana rožice. Rasopasno se prvi put spominje  1471. godine.

U Rasopasnom ćemo se zadržati u Parku Glagoljaša i upoznati se s nekim osnovnim značajkama glagoljice.

Dionica 2. Rasopasno - Kijac:                                                                                                                   2 h

Nakon kojih 100-njak metara asfalta staza nas vodi kroz šumu prema Sršićima, ruševinama napuštenog naselja do rasadnika Miholjice na glavnoj krčkoj magistrali, pored kojeg silazimo prema Kijcu – naselju sagrađenom za radnike blagopočivajuće DINE petrokemije iz Omišlja.

Dionica 3. Kijac – Malinska:                                                                                                                    2 h

Od Kijca do Malinske uz more vodi Rajski put o kojemu ime sve govori. Pogled s jedne strane na Učku, Rijeku, na Porat i Glavotok s druge. Nakon 1,15 h stižemo do Ribarskog sela, prvog objekta nekadašnjeg turističkog dragulja -  Haludova. Zadnji objekt je ruševina nekadašnjeg noćnog kluba.

Konačno dolazimo do Malinske gdje nas u ugostiteljskom objektu čeka ručak po povoljnim cijenama.

Dionica 4. Podjela priznanja, ovjera učešća, druženje

Dolazak u Malinsku je planiran oko 15,30 h.

Prijave učešća na pohodu se primaju do utorka 01. ožujka u tajništvu društva.

Staza je lagana: Ukupno oko pet sati laganog hoda. Jedini uspon je do crkve Sv. Petra na početku pohoda.

Potrepštine:  Standardna planinarska oprema.

Admin.