Izlet u Gorski Kotar

Zeleni Vir - Skrad

Datum izleta: Nedjelja, 2. kolovoza 2020.

Vodič: Neva Kružić i Loreta Žepina

Mobitel: 0915018197

Pozivaju se članovi Društva da se prijave na jednodnevni izlet „Zeleni Vir „ Skrad u Gorskom Kotaru  zakazan za nedjelju 02.08.2020. Prijave  na tel. vodiča ili na mail Društva.

Polazak:                               u 8:30. sati
Mjesto polaska:                    parking Lovran (tišljarija) -ili Putniku Soboli
Težina staze:                        lagana staza
Prijevoz:                               Osobnim automobilima
Ulaz                                      25 kn

Hrana iz ruksaka – ponijeti dovoljno vode
Osnovna oprema, primjerena planinarska obuća i odjeća za ovo doba godine

Program izleta:

Od željezničke postaja Skrad započinje poučna botanička staza „Zeleni vir“. Staza je podijeljena na 3 dionice koje se sastaju kod planinarskog doma Zeleni vir.

Prva dionica vodi od željezničke postaje Skrad (649 m ) do izvora Zelenog vira i slapa uz hidroelektranu ( oko 2 km ).

Druga dionica vodi od planinarskog doma Zeleni vir kroz Vrajži prolaz do Muževe hiše ( okvirno 800 m ).

Treća dionica vodi uz potok Curak prema zaselku Ložac ( 1,8 km ). Ukupno je postavljeno 19 edukativnih panoa. Na većini panoa prikazane su biljne zajednice ovog područja s fotografijama najznačajnijih i najčešćih vrsta: ljekovite biljke, jestivi šumski plodovi, rijetke i zaštićene biljke, proljetnice, paprati, jestive i otrovne gljive ovog područja, a na nekoliko panoa prikazan je i životinjski svijet kao i vegetacija stijena, uvala, jaraka i kanjona. Od željezničke postaje Skrad staza u prvom dijelu vodi šumskom cestom i presijeca je na nekoliko mjesta, zatim se strmoglavo spušta u kanjon Vražji prolaz do Meževe hiše, od kuda započinje ili završava poučna botanička staza Zeleni vir, ovisno iz koga pravca se dolazi.

Detaljan opis puta možete pročitati na web stranici gorja.net na linku: