Jedno dnevni izlet na Velebit

Uspon an Velinac, Basaču i Badanj

Datum izleta: Nedjelja, 12. svibnja 2019.

Vodič: Zoran Šarin

Mobitel: 091/5222600

Pozivaju se članovi Društva da se prijave na jednodnevni na Velebit  zakazan za nedjelju 12. 05 2019. U slučaju loših vremenskih uvjeta izlet se odgađa za slijedeći slobodan termin   Prijave  na tel. vodiča.
Polazak:                                 u 7:30. sati
Mjesto polaska:                      Lovranski mul
Težina staze:                          lagana staza
Vrijeme hoda:                         4 do 5 h (odnosi se na 3 vrha-Velinac, Basaču i Badanj)
Prijevoz:                                 Osobnim automobilima ili autobusom ovisno o broju sudionika.
                                               Stoga, je potrebno što prije prijava kako bi se mogao
                                               organizirati prijevoz

Oprema:                                  Osnovna oprema, primjerena planinarska obuća i odjeća za ovo doba godine.

Kolni pristup – pravac kretanja: Lovran – Senj – Karlobag – Budaci.

Od Karlobaga ulazi se na državnu cestu D25 koja vodi prema  Baškim Oštarijama i Gospiću voziti do cestovnog raskrižja s označenim putokazom s lijeve strane za Dabarske kukove - Sušanj Cesarički (10 km od Karlobaga). Tu treba skrenuti lijevo na Dabarsku cestu. Voziti 1 km do prvog raskrižja, na kojem treba skrenuti lijevo na makadamsku cestu i po njoj još 4 km do Budaci, od kuda je i polazna točka uspona na Velinac.

Kratak opis puta

Velinac s nadmorskom visinom (965 m) zanimljiva je kamena glavica smještena iznad Karlobaga. Unatoč  svojoj skromnoj visini s njega se pružaju  izvanredni vidici prema moru i otocima, posebice što nije ometan višim vrhovima koji bi sprečavali taj vidik. Vrh je prepoznatljiv izdaleka po svojemu neobičnom stjenovitom vršnom obliku s morske strane.

Ukupna dužina staze Budaci-Velinac-Budaci je 4 km, na kojoj dužini se savladava visinska razlika pri usponu i silasku 300 m. Vrijeme hoda okvirno 2 h.
Nakon silaska s Velinca nastavlja se vožnja do Baških Oštarija, od kuda je predviđen uspon na Basaču i Badanj. Vrijeme uspona na ova 2 vrha kreće se okvirno 2-3 h. U dogovoru s vodičem može se organizirati dvije grupe, ako neki od sudionika ne žele  penjati na spomenute vrhove, mogu slobodno vrijeme provesti u planinarskom domu kod Prpe ili u Hostelu u Baškim Oštarijama. Moguće su i druge opcije – sve u dogovoru s vodičem.

Povratak u poslije podnevnim satima.

Panoramski snimak 360 stupnjeva s vrha Velinac – Autor Vedran Penga