Jednodnevni izlet u Sloveniju

Uspon na Helvišku planinu

Datum izleta: Nedjelja, 17. veljače 2019.

Vodič: Zoran Šarin

Mobitel: 091/5222600

Pozivaju se članovi Društva da se prijave na jednodnevni izlet u Sloveniju - "Helviška planina-Idrijsko hribovlje" zakazan za nedjelju 17.02.2019. U slučaju loših vremenskih uvjeta izlet se odgađa za 24.02.2019.  Prijave  na tel. vodiča.
Polazak:                                 u 7:30. sati
Mjesto polaska:                      parking Lo.vran (tišljarija) -Il. Bistrica-Postojna -Kalce - Godović - Idrija.
Težina staze:                          lagana staza
Vrijeme hoda:                         4 do 5 h
Visinska razlika po putu         600 m
Prijevoz:                                 Osobnim automobilima ili autobusom ovisno o broju sudionika
Osnovna oprema, primjerena planinarska obuća i odjeća za ovo doba godine (snijeg).

Program izleta:
Iz Idrije (330 m) kao početne točke pohoda kreće se u 10 sati prema Kodrovom rovtu pa na planinarsku koču na Hleviški planini (818 m). Vrijeme hoda 2 h. Kratak odmor, nakon toga nastavak uspona na vrh (908 m) okvirno 20 minuta.

Hleviška planina, s nadmorskom visinom 908 m, je planina smještena između dubokih uskih dolina Idrijce na jugu i Nikove sa sjeverozapadne strane. Prema zapadu prelazi na plato zvano Vojskovo. Obronci prema Nikovi i Idriji su pošumljeni, na sunčanoj strani iznad Idrijce su zaselci: Čekovnik, Hleviša i Osojni vrh sela Čekovnik, kao i prilično usamljena gospodarstva na malim terasama uz padine.

S vrha se pruža lijep pogled prema Velikom i Malom Golaku, Kamniško-Savinjiskim Alpama, Karavankama i Julijskim Alpama.
Povratak do doma pa prema vodotoku Idrijce uz koji nastavljamo do Idrije.

NAPOMENA
Mole se planinari da se prijave što prije - Po mogućnosti do 10.02 2019. kako bi se moglo odrediti i organizirati način prijevoza. Ukoliko  to bude autobus potrebno je izvršiti uplatu akontacije. Poželjno na sastanku 8.02 2019.

Sva dodatna pitanja obratite se vodiču i organizatoru izleta.